Koupání

 

KOUPÁNÍ
Jednou za čas bychom měli morčeti dopřát koupel. Teda ne že by se jim to zrovna líbilo, ale pokud je na vodu zvykáme už od útlého věku, nečiní to morčatům zpravidla žádný problém. U mnoha veterinářů a prodavačů ve zverimexech vládne názor, že žádný hlodavec by se neměl koupat. Ale opak je pravdou. Představa, že bych naše morčáky nekoupala, nevím nevím, jak by dnes vypadali :-). Samozřejmě musíme být velmi opatrní a dávat pozor, abychom morčeti nijak neublížili.
Postup koupání:

 

  •  
    • Nejdříve si napustíme lavor nebo umyvadlo tělově teplou vodou. Voda by neměla morčeti dosahovat k hlavičce. Hluboká by měla být jen tak, aby v ní morče mělo namočené jen nožky a hlavou nedosahovalo na hladinu.
    • Morče držíme a pomalu dáváme do vody - stavíme ho na zadní nohy, poté teprve dáme i přední dolů. Pokud je morče nervózní, podpíráme ho a držíme zezdola za bříško (podpíráme raději všechna menší morčátka, která na vodu nejsou zvyklá).
    • Napuštěnou vodou morčeti opláchneme celé tělo kromě hlavy. Vyhneme se hlavně čumáčku, očím a uším. Pokud bychom tak neudělali, můžeme mu způsobit vážné zdravotní problémy včetně vdechnutí vody.
    • Naneseme trochu šamponu (vhodné jsou šampony určené pro kočky, psy a hlodavce) na záda a pořádně promísíme v srsti.
    • Vodou důkladně smyjeme šampon tak, aby v srsti žádný nezůstal.

Potom ještě můžeme přichystat olejovou lázeň - napustíme vodu, kapnem do ní trošičku oleje (norkový, mandlový, ... čím více dáme oleje, tím více bude srst mastná). Nevhodné je dělat lázeň dlouhých rovných morčat před výstavou - srst je pak nadbytečně mastná. U kudrnatých je dobré udělat jemnou olejovou lázeň nějaký den před výstavou. Olej srst promastí a vyživuje ji. Doporučuji provádět hlavně u kudrnatých morčat, která často trpí suchou a lámavou srstí (pak může srst začít i plstnatět). Zároveň napomůže vytvořit hezké kudrliny. U krátkosrstých morčat lázeň není potřebná.
Na trhu se také objevují suché šampony, vhodné i pro hlodavce. Jsou velmi praktické, ale nedají se používat stále.
Hlavně v zimních měsících je nutné morče pořádně vysušit, nejlépe fénem. U kudrnatých srst po vyfénování mírně navlhčíme, aby se zpět vytvořily kudrliny. Jinak morče důkladně sušíme osuškami, aby neprochladlo a nenastydlo. Zásadně nekoupeme nemocné nebo nachlazené morče.
Jak často koupat?
Odpověď je jednoduchá - podle potřeby. U světle zbarvených morčat je nutnost koupat častější, stejně tak dlouhosrstá morčata koupeme častěji než krátkosrstá.