Péče o srst

 

 

UDRŽOVÁNÍ ČISTOTY SRSTI
Aby byla srst pěkná, lesklá a zdravá, musíme ji udržovat v čistotě. Nehezky pak vypadají hlavně světle zbarvená morčata se zažloutlou až nahnědlou srstí. Abychom tomu zabránili, musíme zohlednit hned několik důležitých věcí. Ačkoliv morče není zvíře vyloženě nečistotné, někteří jedinci si obzvláště libují v polehávání na špinavé a pročůrané podestýlce. Nejspolehlivější způsob jak tomu zabránit je časté vyměňování podestýlky. Další problém, se kterým se setkává hodně chovatelů je okusování vlastní srsti nebo srsti ostatních morčat. To také může zavinit většinou nazelenalé nebo načervenalé skvrny na srsti - morče se něčeho dobrého nají (tráva, rajče, paprika, okurka, ...) a po následném okusování chlupů tak vytvoří fleky . Tím se dostáváme ke znečištění srsti potravou. To se stává jen ojediněle, jelikož morče ušpiněné při jídle se očistí samo. Takže asi nejčastějším důvodem špinavé srsti je nečištění bydlení. Jak bychom tedy měli postupovat, aby byla srst našeho morčátka čistá?

ČASTÉ ČIŠTĚNÍ UBIKACÍ MORČAT
Pro většinu lidí to není zrovna nejpříjemnější činnost, a tak se velmi snadno zanedbává. Morčátko je pak špinavé, zapáchá a hrozí mu nebezpečí různých onemocnění.
Jak čistit?
Na dno ubikace doporučuji vsunout vystřižený igelit tak, aby se nezašpinilo dno (igelit se jednou za čas vymění). Na igelit poté dáme vrstvu starých novin a nakonec cca 2 cm vrstvy hoblin - čím jsou hobliny prašnější, tím více se dostávají do srsti, ale také očí a nosu. Při výměně podestýlky stočíme noviny do ruličky a vyhodíme. Vhodné je také omýt vybavení ubikace, jako je miska, květináč, prolézačky atd.
Jak často čistit?
Toť zásadní otázka. Odpověď je trochu sporná, jelikož záleží na konkrétním bydlení. Čím více morčat a méně prostoru, tím častěji musíme čistit. Jednomu morčeti na prostoru cca 90 x 45 cm stačí vyčistit 1 - 2x týdně (obvykle podle potřeby). Dvěma morčatům o stejném prostoru c ca 3 - 4x za týden.

DENNÍ KONTROLA
Obecně - nejenom srst - bychom měli morče kontrolovat každý den. Tím můžeme zabránit spoustě problémům a i nemocem. Každý den, nebo obden bychom měli srst zbavit nečistot, jako jsou kousky sena, hobliny, zacuchané srsti atp. Poté srst rozčesat
.

ČESÁNÍ, KARTÁČOVÁNÍ
Hlavně dlouhosrstá morčata vyžadují pravidelné pročesávání srsti. U dlouhých rovných bychom srst měli česat docela často, aby se v ní zbytečně nevytvořili chuchvalce. U kudrnatých je lepší srst pouze prohrábnout prsty, pořádně rozčesat doporučuji až před koupáním - rozčesání srst narovná a zbaví ji kudrlin. Po vykoupání se kudrnatost opět navrátí. Prvně je lepší srst vzít hrubým a až později jemnějším hřebínkem. Osvědčil se mi i kartáč (na fotce úplně vpravo), který se líbí jak dlouhosrstým tak krátkosrstým morčatům. U krátkých je vhodné jednou za čas vykartáčovat uvolněné chlupy.

 

ŠLECHTĚNÍ DLOUHÉ SRSTI
Papiloty - Jednou z možností, jak srst udržet čistou a co nejdelší, jsou papiloty. Jsou to ubrousky, prodyšné papíry (krep), nebo látka, do které se pruhy srst zabalí a zamotají. Nakonec se upevní gumičkou. Podobný postup se provádí i u dlouhosrstých výstavních psů. Po těle se vytvoří cca 7 papilotů - po stranách a na zadečku. Nevýhodou je, že srst nemůže moc dýchat a papiloty morčeti zavazí hlavně v chůzi, polehávání apod.
Skřipečky - Lepším řešením je přichycení srsti pomocí skřipců. Musíme ale pamatovat, aby morčeti v ničem nezavázeli - hlavně aby mohlo pohodlně ležet a skřipce ho netahaly.
Na volno - Většinou nejpohodlnější pro morče je, nechat mu srst volně růst. Nevýhoda je taková, že morče musíme častěji koupat a také větší možnost, že si srst okouše. Ale jelikož srst stačí dlouhá jen trochu na zemi , morčeti nevadí v žádném pohybu.

STŘÍHÁNÍ
Stříhání a zastřihávání srsti se týká pouze dlouhosrstých morčat (popřípadě polodlouhosrstých). Srst musí být po celém těle rovnoměrná - stejně dlouhá. Hlavně u morčat s rovnou srstí (šeltie, coronet, peruánec, ...) jsou nerovnosti velmi patrné. A tak by nám nemělo být líto času, a trochu si s nůžkami a hřebínkem pohrát. Pokud si nejsme jistí, že nám morče vydrží stát rovně a necukne, raději si seženeme nějakého pomocníka a případně i úplatek pro morče v podobě pamlsku. Nůžky používáme raději s kulatým zakončením, abychom morče neporanili. Ještě před stříháním srst rozčešeme a vykoupeme (osvědčilo se mi stříhat mokrou srst, kvůli rovině). Po ostříhání a uschnutí srsti opět morčátko vezmeme a dorovnáme případné "zuby". Často se chovatelé setkávají s nevítaným jevem - okusování srsti (vlastní nebo spolubydlícího). Možné důvody jsou: nedostatek sena, nedostatek vitaminů a minerálů, nuda, zlozvyk, ... Jak tento problém odstranit není zatím známo.

VHODNÉ PŘÍPRAVKY
Vhodné přípravky na zlepšení, čištění a vyživování srsti jsou všechny přípravky určené pro hlodavce. Těch je ale jen velice málo, a tak můžeme používat i přípravky určené pro kočky (podobná struktura srsti), ale také štěňátka a popřípadě i pejsky. Základní přípravky jsou šampony a kondicionéry, speciální např. regenerační spreje, oleje, vyživovací spreje, roztoky na zacuchanou srst, suché šampony, apod.